"Ovocný talířek"

"Ovocný talířek"

Při ranním příchodu dětí je ve třídě, kde se děti scházejí připravený zeleninový nebo ovocný talířek ( občas i sušené ovoce ) z něhož si děti mohou vzít a ochutnat. Na talíři jsou připraveny dva, tři, čtyři druhy ovoce (zeleniny), podle možností a sezónní nabídky.

Ovocný (zeleninový) talířek je připraven už od otevření školky v 6:15 hod. a paní učitelky dohlíží na to, aby si každé dítě vzalo přiměřeně, nehrozí, že první děti všechno vyjedí.

Tento talířek je poskytován "navíc" a nenahrazuje denní spotřebu ovoce a zeleniny. Děti přicházející v brzkých ranních hodinách často ráno nesnídají a kousek ovoce či zeleniny jim pomůže zasytit žaludek na dobu, než se dostanou k prvnímu jídlu.

Děti do ovoce nikdo nenutí, je jen na jejich výběru, zda si vezmou a co zvolí.

A co hygiena? Paní učitelky dbají na to, aby si děti vybíraly zásadně očima, aby se ovocem "nepřehrabovaly", aby dodržovaly základní pravidla hygieny.

Ovoce a zelenina je důležitým prvkem v jídelním lístku. Snažíme se přispět k trvalému zvýšení spotřeby ovoce a zeleniny a pomoci tak vytvářet zdravé životní návyky u dětí. Dětem je podávána zelenina a ovoce pravidelně - je součástí většiny dopoledních i odpoledních svačin. V případě vhodnosti je taktéž zařazujeme ve formě různých salátů či kompotů k hlavnímu jídlu.

Snažíme se, abychom dětem zajistili co největší pestrost ve výběru ovoce a zeleniny, zařazujeme do nabídky i méně známé druhy. Přesto upřednostňujeme ovoce a zeleninu českého původu.

Budeme proto velice rádi, když rodiče přispějí "přebytkem" ze zahrádky - jablíčka, hrušky....., ale i pažitkou či petrželkou.

Zpět na rozcestník