O stravě

O stravě

    

Mateřská škola je místo, kde se ve většině případů děti prvně setkají i s jinou úpravou pokrmů, než jsou zvyklé z domova. Dalo by se říci, co rodina, to jiný jídelníček a tak skloubit navyklé „chutě“ dětí z domova s jídelníčkem v MŠ je někdy obtížné.

Velkou pozornost věnujeme skladbě jídelníčku, aby byl dostatečně pestrý a splňoval všechny zásady vyplývající z vyhlášky ministerstva školství o školním stravování. Vyhlášce podléhá i charakter stravování, ochucení pokrmů, ingredience, ale jsou to smysluplné požadavky vycházející z lékařských poznatků a výživových potřeb dítěte. Složení stravy v MŠ ovlivňuje tzv. Spotřební koš. Legislativně jsou stanoveny určité skupiny potravin ( maso, ryby, mléko, mléčné výrobky, tuky, cukry, ovoce, zelenina, brambory a luštěniny), které by mělo každé dítě ve svém věku konzumovat. Každá z těchto potravin by měla být denně zastoupena ve stravě dětí. Je samozřejmé, že se nepodaří každý den určenou dávku splnit, proto se Spotřební koš sleduje měsíčně.

Žádná jídelna si ho nedovolí ignorovat. Trochu problém jsou pro nás i pro ostatní jídelny ryby a luštěniny (běžně se doporučuje ryby a luštěniny podávat 2x za měsíc jako hlavní pokrm + polévky a pomazánky z nich). Snažíme se tyto suroviny připravovat ve stále nových úpravách, které dětem chutnají. Nad dodržováním norem bdí hygienici, zřizovatelé a ČŠI.

Je zajištěn dostatečný pitný režim v průběhu celého dne dítěte v MŠ.

Mezi jednotlivými jídly jsou dodržovány stanovené intervaly.

Modernizace vybavení kuchyně vede ke zvyšování kvality v přípravě pokrmů s dodržením zdravé technologie přípravy pokrmů a nápojů.

Děti nikdy do jídla nenutíme, ale snažíme se, aby všechno alespoň ochutnaly a naučily se zdravému stravování.

Cena stravného v naší mateřské škole je stanovena s ohledem na plnění spotřebního koše, zachování pestrosti jídelníčku a naplnění požadavků finančního normativu dle vyhlášky č. 107/2005 Sb., ve znění vyhlášky č. 463/2011 Sb., o školním stravování. Doma také neuvaří nikdo každý den za stejnou cenu. Některá jídla vaříme levnější, abychom trošku ušetřili a potom koupíme kvalitnější třeba rybu, králíka, losos, lepší jogurt atd. Jsou-li v jídelníčku někdy zahrnuta tyto levnější jídla, které se  nám dospělým třeba „nezdají“, věřte tomu, že děti je mají rády a stojí na přídavek fronty.

Vážení rodiče,
chtěli bychom znát  i Váš názor na skladbu jídelního lístku ve školce, Vaše náměty, otázky nebo připomínky. Děkujeme za jakýkoliv příspěvek, který prosím o zaslání na e-mailovou adresu:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

       Kreslová Lada 

       vedoucí ŠJ                                      

Zpět na rozcestník